rzuty, elewacje i opis projektu


Dom nawiązuje do tradycyjnego układu domów opolskich/śląskich respektując rolę, jaką w regionalnym sposobie zamieszkiwania pełnią jego tradycyjne elementy: lauba, odpowiednio umiejscowiona kuchnia, relacje i charakter poszczególnych pomieszczeń. Projekt przekłada te elementy na język współczesny, aby osiągnąć najwyższe standardy zamieszkiwania.

Tradycyjny dom z regionu opolskiego jest długi, oszczędny w formie, bez okapów i wystających dachów. Projekt zakłada kontynuację czystości bryły, a także jej wyeksponowanie. Prosta bryła ogranicza powierzchnię ścian zewnętrznych, a odpowiednio umiejscowione przeszklenia i ogród zimowy oraz izolacja ścian zapewniają energooszczędność budynku.

Opolski Dom został przygotowany w wielu wersjach, z możliwościami etapowania budowy, a także z różnymi możliwościami wykończenia materiałowego. Materiały okładzinowe domu mogą być różne, a budynek może nabierać barw w zależności od preferencji inwestora.


Opolska rodzina jest często wielopokoleniowa, a wzajemne relacje wzmacnia przebywanie ze sobą.

Nie zapomniano jednak o suwerenności dla najmłodszego pokolenia, oraz ciszy i spokoju dla najstarszego. W tylnej części parteru budynku znajduje się wyzug tzn. odrębna część dla najstarszych. Wycug ma niezależne wejście, łazienkę oraz aneks kuchenny. Jest dostępny dla niepełnosprawnych oraz dobrze skomunikowany z resztą domu, by ułatwić w razie potrzeby opiekę nad jego mieszkańcami. Te części domu łączą się ogrodem zimowym. W lecie miejscem spotkań pokoleń staje się taras.

Nad wycugiem znajduje się przestrzeń dla najmłodszego pokolenia, dla członka rodziny, który dąży do samodzielności, ale nie stać go na własny dom. Pomieszczenie może mieć charakter niezależnej kawalerki, z toaletą, aneksem kuchennym oraz osobnym wejściem. Może również pełnić rolę pokoju gościnnego. Jest to mieszkanie poniekąd jednoprzestrzenne, gdzie po rozsunięciu ścianek dzielących poszczególne aneksy z każdego pomieszczania otwieramy się na inne, wynika to z charakteru życia w tym pomieszczeniu. Mieszka tam jedna lub dwie bliskie sobie osoby, które w dodatku żyjąc szybko większość dnia spędzają poza domem, tak więc każda chwila spędzana w każdym z pomieszczeń powinna być relaksująca.


Przednia część domu (wejście od frontu), wykorzystywana jest jako gabinet lub pracownia (tradycyjnie ta część domu miała rolę usługową lub gospodarczą). Poddasze pozostawia możliwość użytkowania go jako przestrzeni wspólnej - wystarczy rozsunąć ściankę. Poszczególne kostki z łazienkami i klatką schodową zostały umieszczone w miejscach, gdzie potrzebna jest pełna wysokość pomieszczenia. Górne doświetlenia gwarantują mocne, jasne i jednostajne światło w łazienkach, zapewniając jednocześnie intymność i zwalniając ściany na szafki i lustra.

Kotłownia w projekcie konkursowym została umieszczona pod ogrodem zimowym z pomieszczeniem na opał wystającym poza obrys budynku, tworząc w ten sposób naturalny zsyp dla opału. W projekcie gotowym ze względu na koszty, możliwość etapowania oraz problemy z podpiwniczeniami na niektórych działkach, została umieszczona w bryle budynku.

Części domu dla najstarszych i najmłodszych członków rodziny zostały zwrócone przeszkleniami w stronę ogrodu .
Dobrze, aby był on „opolsko-praktyczny”, estetyczny i uporządkowany, ale jednocześnie użytkowy, owocowo-warzywny.

____________________________________________________________________________________


© Józef Franczok, all rights reserved